Dodaj produkty podając kody
Jak wypłukać instalację C.O.?
Płukanie instalacji zależy od wielu czynników, jak i od rodzaju budynku, w jakim się ona znajduje. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat instalacje wewnętrzne (wodna, grzewcza) w budynkach wykonane są z materiałów odpornych na korozję. Mogłoby się wydawać, że taki stan rzeczy pozwala na długoletnie czynne użytkowanie takich instalacji bez konieczności dalszego martwienia się o ich konserwację i serwis. Niestety nawet w najdokładniej instalacjach wykonanych z najwyższej jakości materiałów, mogą pojawić się potencjalne problemy podczas użytkowania ogrzewania.
Co się dzieje wewnątrz instalacji grzewczych?
Ogrzewanie, czy instalacja centralnego ogrzewania są zbudowane z różnych elementów, a te elementy zostały wykonane z różnych materiałów. Cały układ instalacji jest układem zamkniętym, gdzie te składowe ulegają reakcjom z otoczeniem. Wszelkiego rodzaju łączniki, rozdzielacze, zawory regulujące są wykonane najczęściej z mosiądzu lub stopów brązu. Idąc o krok dalej, wewnętrzne elementy kotłów wykonane są ze stali nierdzewnej i elementów miedzianych. Przewody, które doprowadzają czynnik grzewczy, są wykonane z miedzi lub tworzyw sztucznych, takich jak polietylen z warstwą antydyfuzyjną. Materiał wykonania grzejników to najczęściej stal i aluminium. Tak duże zróżnicowanie materiałów w jednym obiegu zamkniętym może dać pierwsze wyobrażenie, jak wiele reakcji fizykochemicznych i biochemicznych ma miejsce podczas użytkowania instalacji ogrzewania co. Nośnikiem, dzięki któremu te wszystkie procesy są możliwe, jest woda, która jest obecna w całym układzie instalacyjnym. Poniżej zostały przedstawione możliwe scenariusze, które mogą przydarzyć się w naszym domowym układzie instalacji co.
Korodowanie elementów instalacji
Korozja to nic innego jak proces, który wyniszcza metal poprzez wpływ czynników środowiskowych. W tym przypadku mowa o korozji elektrochemicznej, która powstaje przy pomocy wody. Zjawisko to obserwuje się, kiedy na powierzchni metalowej kontaktującej się z wodą powstaje ogniwo i w momencie przepływu prądu cząsteczki metalu zyskują ładunek, czego efektem jest oderwanie się ich od powierzchni. Z czasem powoduje to uszkadzanie się przewodów, zaworów lub/i powierzchni grzejników. Wyróżniamy kilka rodzajów korozji:
- korozja kontaktowa,
- korozja wżerowa,
- korozja erozyjna.
Skład wody, która płynie przez przewody instalacyjne pełni bardzo ważną funkcję w całym procesie korodowania elementów składowych w instalacji. Niestety nie ma w tym przypadku idealnej decyzji. Każdy rodzaj wody ma swoje wady i zalety. Woda taka, która jest zupełnie czysta (destylowana lub zdemineralizowana) nie powoduje żadnych reakcji elektrochemicznych. Nie zawiera ona żadnego ładunku (jony dodatnie i ujemne), więc żadne reakcje wody w przewodach nie są możliwe. Wadą jest dokładnie ta sama właściwość-czystość. Taki skład wody powoduje niepowstrzymane wymywanie cząstek z elementów instalacji aż do momentu osiągnięcia równowagi pomiędzy składem wody a materiałami, z których te elementy instalacji centralnego ogrzewania zostały wykonane. Należy pamiętać, że na korodowanie ma znaczący wpływ temperatura. Im wyższa temperatura, tym większe prawdopodobieństwo korozji danego elementu, dlatego najbardziej narażone na korodowanie są instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody.
Płukanie instalacji co krok po kroku
Należy pamiętać, że jeśli zaistnieje taka konieczność, to należy zlecić czyszczenie odpowiedniej firmie, która posiada specjalistyczny ku temu sprzęt oraz zajmuje się tego typu usługami kompleksowo. Jeżeli podczas użytkowania instalacji co zauważymy, że nie działa ona tak jak do tej pory, to zaleca się wykonać takie czyszczenie raz w roku. Zalecane jest także skontaktowanie się z taką firmą w następujących przypadkach:
- wymiana grzejników,
- montowanie nowego kotła.
Płukanie czy też czyszczenie instalacji centralnego ogrzewania jest procesem wieloetapowym, które w wielkim skrócie prezentuje się następująco:
- płukanie, czyszczenie instalacji wodą z wodociągu,
- czyszczenie – środek chemiczny,
- płukanie wodą po raz drugi,
- zabezpieczenie jednym z inhibitorów, np. CH-2, CH – 33.
Płukanie instalacji co można wykonać samemu, ale ze względu na specjalistyczne przeznaczone do tego celu urządzenia zaleca się skorzystanie z usług firm, które takie czyszczenia wykonują na co dzień. Poniżej zostały przedstawione czynności samodzielnego czyszczenia w instalacji co w skrupulatny sposób.
- Płukanie.
Płukania dokonujemy przy pomocy wody wodociągowej. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć kocioł, pompę i cały system od wszystkich zasileń (elektryczne i paliwo). Gdy zaistnieje taka potrzeba, można po zlokalizowaniu zaworu spustowego nałożyć na niego kawałek węża ogrodowego, aby w sposób kontrolowany spuszczać wodę w zamierzone miejsce. Należy pamiętać, że płukanie, w miarę możliwości, wykonuje się sekcjami lub obwodami.
- Spuść wodę z całej instalacji, a następnie podłącz zasilenie wody wodociągowej i zamknij zawory odcinające przy kotle, grzejnikach i rozdzielaczach. Zaczynamy od płukania najwyższego piętra. Kocioł co powinien być płukany na samym końcu. Płucz dany element kilka minut, dopóki wypływająca woda nie będzie czysta.
- Jeśli w instalacji nie ma zaworów lub po prostu nie działają, płucz możliwymi sekcjami.
- Przejdź od razu do podpunktu nr 2, jeżeli z jakichś przyczyn niemożliwe jest ponowne napełnienie rur i innych elementów wodą.
2. Czyszczenie za pomocą środków
Jeżeli instalacja jest w miarę nowa, poleca się środek SUPER DS. Jeżeli instalacja jest po instalacyjnych przejściach i była montowana około 20 lat temu, to zalecanym środkiem jest DS – 15. Pamiętamy o wyłączeniu pompy, kotła i odłączeniu zasilania.
- Wybierz grzejnik, który jest najwyżej i posiada możliwość wykręcenia całego odpowietrznika. Jeśli instalacja jest napełniona należy spuścić z niej 5 l wody.
- Zakręć zawory i wykręć cały odpowietrznik w taki sposób, aby woda się nie wylała.
- Wlej preparat za pomocą lejka, który ma podłączony element elastycznego węża, który powinien być wprowadzony do odpowietrznika.
- Z powrotem wkręć odpowietrznik, odkręć zawory, uzupełnij wodę i odpowietrz grzejniki.
- Włącz grzejnik na około 2 godziny, utrzymując przy tym temperaturę w granicach 60 – 70 stopni Celsjusza.
- Zostaw środek w instalacji maksymalnie na czas 14 dni.
- Spuść preparat z instalacji. Na tym etapie nie wymaga on żadnej neutralizacji
3. Ponowne płukanie
- Powtórz podpunkt nr 1.
- Zostaw instalację centralnego ogrzewania napełnioną tylko częściowo i nie włączaj kotła, bo wyższa temperatura sprawi, że od razu zacznie się gromadzić osad.
4. Inhibitor CH-2 lub CH -33.
Oba inhibitory różnią się zawartych substancji aktywnych, których CH-33 ma więcej i to właśnie on jest polecany do tych starszych instalacji. Inhibitory służą do zabezpieczenia elementów instalacji. Po wprowadzeniu preparatu uzupełnij brakujący poziom wody. Włącz instalację i gotowe. Twoja instalacja centralnego ogrzewania jest wyczyszczona i gotowa do użytkowania. Płukanie instalacji na własną rękę nie powinno być wykonywane przez niedoświadczone osoby. Może to wywołać więcej szkody niż pożytku.
Płukanie instalacji co cennik
Cena płukania instalacji jest uzależnione od wielkości instalacji, używanego sprzętu i środków. Zazwyczaj firmy podchodzą indywidualnie do każdego klienta. Regularne dbanie o instalacje znacznie wydłuża jej żywotność i odpowiednie funkcjonowanie.