Dodaj produkty podając kody
Czy pompa ciepła pracuje cały czas?
Pompy ciepła są coraz chętniej wybierane do wielu budynków, w tym do domów jednorodzinnych. Jest to ekologiczne i oszczędne w eksploatacji źródło ciepła. Inwestor, który zdecyduje się na to urządzenie grzewcze, musi mieć na uwadze, że zarówno zakup, jak i montaż pompy ciepła nie należą do najtańszych. Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy inwestycja się zwróci. I słusznie. Okazuje się, że na opłacalność stosowania tego rozwiązania duży wpływ ma żywotność urządzenia oraz to, czy pompa ciepła pracuje przez cały czas. Najważniejsze jest to, że im dłużej pompa ciepła będzie pracowała bezawaryjnie, tym więcej inwestor zaoszczędzi.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy żywotność pompy ciepła ma wpływ na jej prawidłową pracę?
- Co warto wiedzieć o górnym i dolnym źródle?
- Co jaki czas powinna włączać się pompa ciepła?
Pompy ciepła mogą działać bez zarzutu przez wiele lat — nawet do 25 lat. Jest to informacja, którą potwierdzają producenci tego typu urządzeń grzewczych. Aby tak było, należy właściwie zadbać o wybrane rozwiązanie.
Czy żywotność pompy ciepła ma wpływ na jej prawidłową pracę?
Już na etapie doboru pompy ciepła można popełnić błąd, szczególnie jeśli chodzi o jej żywotność, a dokładniej o żywotność sprężarki. Aby mogła pracować jak najdłużej bez zarzutu, trzeba wziąć pod uwagę godziny pracy pompy ciepła. Jeśli okaże się, że moc pompy ciepła jest za mała, wówczas sprężarka będzie pracować częściej, przez co zużyje się szybciej. Prawidłowo dobrana pompa ciepła powinna pracować między 1800 a 2500 godzin rocznie (takie wytyczne przekazują także producenci urządzeń). Jeśli zatem inwestorzy do tej pory zastanawiali się, czy pompa ciepła może pracować przez cały czas, trzeba sprawę postawić jasno — odpowiedź brzmi: nie.
Co warto wiedzieć o górnym i dolnym źródle?
Jeżeli inwestor dobrze wybrał moc pompy ciepła, jej bezawaryjna praca będzie zależała od instalacji górnego i dolnego źródła. Szczególnie dolne źródło jest bardzo ważnym elementem całej instalacji grzewczej. Wybierając powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda, warto mieć na uwadze, że nie będzie tutaj większego problemu, jeśli chodzi o dolne źródło ciepła. W tym wypadku należy prawidłowo zadbać o drożność kanałów powietrznych, które znajdują się wewnątrz budynku. Pozostałe rodzaje pomp ciepła wymagają od instalatora i inwestora więcej uwagi.
Co warto wiedzieć o wodnych pompach ciepła?
Wodne pompy ciepła pobierają energię z wód gruntowych, które w Polsce posiadają niestety sporo zanieczyszczeń. Dlatego też producenci tego typu urządzeń proponują wymiennik pośredni jako część wyposażenia, którego zadaniem jest separacja parownika pompy ciepła od wody, która będzie miała nie najlepszą jakość. Na zaproponowanym wymienniku gromadzi się osad powodujący nieprawidłowy przepływ. Dlatego też wybierając wodne pompy ciepła, należy pamiętać o regularnym płukaniu i czyszczeniu dolnego źródła.
Pompy ciepła glikolowe wykorzystują ciepło z zamkniętego układu dolnego źródła, co dla użytkownika oznacza brak problemów z pracą urządzenia grzewczego, chyba że pętla dolnego źródła została napełniona medium, które posiada niewłaściwą temperaturą zamarzania (należy pamiętać, że bezpieczny poziom temperatury wynosi około -15°C). W tym wypadku ważne jest to, aby nie zmieniać własności medium w czasie użytkowania pompy ciepła. Jeżeli pojawi się nieszczelność oraz ubytki płynu, wówczas instalację grzewczą należy dopełnić właściwą mieszanką, ale na pewno nie wodą (wówczas nie dojdzie do zamarznięcia parownika pompy ciepła). Co więcej, nie można zapomnieć o odpowietrzeniu układu.
Wybierając wodną pompę ciepła, warto zamontować dodatkowo na wejściu dolnego źródła specjalny filtr, który będzie chronił parownik przed niepożądanymi zabrudzeniami.
Chcąc wiedzieć, czy pompa ciepła pracuje cały czas, warto także zwrócić uwagę na górne źródło ciepła, czyli instalację centralnego ogrzewania. Jeśli jest szczelna i odpowietrzona, wówczas inwestor może mówić o połowie sukcesu. Użytkownik, któremu zależy na efektywnym i ekonomicznym ogrzewaniu domu, powinien pracę pompy ciepła dopasować do krzywych grzewczych, które z kolei powinny odpowiadać potrzebom i upodobaniom domowników.
Co jaki czas powinna włączać się pompa ciepła?
Chcesz znać odpowiedź na pytanie co ile włącza się pompa ciepła? Każde nowoczesne urządzenie grzewcze dostępne na rynku wyposażone jest w regulator, dzięki któremu można ustawić kilka trybów grzania i przedziałów czasowych. Takie rozwiązanie pozwala na to, aby w danym czasie pompa ciepła wytwarzała na zasilaniu wyższą temperaturę. Poza zadanym czasem pompa będzie jedynie utrzymywać ciepło w pomieszczeniach.
Warto również zwrócić uwagę na to, czy instalacja będzie wyposażona w bufor wody grzewczej, czy może wykorzystane w niej będzie ogrzewanie powierzchniowe (np. podłogowe), które na tle innych wyróżnia się większą bezwładnością. Jeśli tak, wówczas korzystne dla inwestora będzie zastosowanie taryfy nocnej, w której będzie pobierana tańsza energia. Wytworzone w tym czasie ciepło będzie można wykorzystać w ciągu dnia.
Wybierając pompy ciepła należy mieć na uwadze, że nawet największa dbałość o podjęcie najlepszych decyzji i późniejsze użytkowanie urządzenia nie daje pewności, że w trakcie pracy nie dojdzie do awarii. Jeśli pojawi się problem, jego usunięcie należy powierzyć specjalistom. Warto tutaj mieć na uwadze, że wybiera się ich w zależności sytuacji:
- wykonawcy, jeżeli dojdzie do uszkodzenia dolnego źródła lub awarii centralnego ogrzewania;
- serwisowi pomp ciepła w pozostałych sytuacjach.
Szybka reakcja pozwalająca usunąć awarię, jest niezwykle ważna. Jednym z lepszych rozwiązań będzie zainstalowanie aplikacji dedykowanej wybranej pompie ciepła (jeśli producent urządzenia udostępnił taką opcję), dzięki której będzie możliwa szybka reakcja.
Podsumowanie
Nasz wpis miał na celu odpowiedź na pytanie, czy pompa ciepła pracuje cały czas? Już wiemy, że odpowiedź brzmi: NIE. Jeśli zatem zainstalowane w Twoim domu urządzenie pracuje nieustannie, zgłoś się do fachowca, który zlokalizuje i rozwiąże problem. Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą Ci w tej sytuacji, jak również przeprowadzą przegląd, który należy robić regularnie.
Autor: Aneta Wojtczak